Jak co roku śledziłem line-upy największych festiwali muzycznych w regionie: Open’er, Rock For People (Czechy), Pohoda (Słowacja), Ms Dockville (Niemcy) i Frequency (Austria).  Ostatecznie wybrałem Open’er, który w tym roku zdołał zaprosić kilka wielkich gwiazd, kilka ikon i kilka obiecujących zespołów.

Po przesłuchaniu wszystkich zespołów ułożyłem następujący rozkład jazdy:

timetable opener 2016

Zdecydowanie najlepsze są dwa pierwsze dni festiwalu. Pierwszy dzień to otwiera The Last Shadow Puppets z Alexem Turnerem z Arctic Monkeys i Milesem Kane z The Rascals. Później jeszcze dwie reprezentantki Anglii: legendarna PJ Harvey i zjawiskowa Florence. Dzień zakończy łobuzerski niesforny Mac DeMarco i psychodeliczni Australjczycy z Tame Impala. Bez dwóch zdań openerowa środa spokojnie może konkurować z najlepszymi festiwalami.

Nie gorzej jest w czwartek. Rodzimy Kamp!, niezmordowani Foals (który to już koncert na Openerze?), Maria Peszek. Wielką zagadką będzie koncert RHCP – czy to już odgrzewane kotlety czy jednak nadal wulkan energii. Po koncercie redhotów warto choć na chwilę sprawdzić electro popowy duet z Poznania, Rebeka. Dzień kończy się elektroniką, najpierw przebojową – M83, a potem alternatywną – Caribou.

Gorzej wypadają pozostałe dwa dni, choć nadal można znaleźć coś ciekawego. W piątek najpierw Polacy: Zbigniew Wodecki oraz elektroniczne Rysy. W sielankowe surf rockowe klimaty wprowadzi Olivier Heim (tak podobny brzmieniowo do Maca DeMarco a tak inny osobowościowo). Amerykańska rockowa alternatywa ma kolejnego reprezentanta w postaci Kurta Vile. Energicznie z pewnością będzie na koncercie LCD Soundsystem. Energicznie na pewno nie będzie na koncercie Sigur Ros, ale liczymy na malowniczość. Przed snem warto jeszcze skoczyć na koncert eksperymentalnej Zamilskiej.

Ostatni dzień festiwalu na main stage otworzą młodzi zdolni Polacy z Terrific Sunday, którzy dopiero co wrócili z Glastonbury (!). Ciekawe jak wypadną nieco mniej młodzi rytmiczni Anglicy z The 1975. Najcięższego rocka na festiwalu zagrają z pewnością At The Drive-In – czy nadal w dobrej formie? Następnie indie pop od Chvrches, „Happy” od Pharrella. Fani alternatywy z pewnością nie przegapią jednego z najlepiej ocenianych zespołów  ostatniego czasu – Grimes. Festiwal zakończy elektroniczny kandydat do mainstreamu – Kygo.

Niestety zawsze zdarza się, że w tym samym czasie grają dwa bardzo dobre zespoły, coś trzeba wybrać. Oto 3 najtrudniejszych wyborów:

  1. Savages – znakomity żeński zespół gra w tym samym czasie co Florence.
  2. Nothing But Thieves – szybki i energiczny rock niestety nie tym razem, bo Kurt Vile.
  3. Vince Staples – obiecujący rap padł ofiarą Sigur Ros.
Advertisements