Najlepszy album pop:

sia-thisisacting_albumcover

Sia – This Is Acting

Australijka nie dała szans rywalkom. Dobrymi albumami mogą się pochwalić Ariana Grande, Beyoncé i Gwen Stefani, udany debiut w mainstreamie zaliczyła Rachel Platten.

Rock:

radiohead A_Moon_Shaped_Pool
Radiohead – A Moon Shaped Pool

To był chyba najbardziej udany powrót tego roku. Radiohead pokazało klasę i ciekawe pomysły. Drugim najlepszym albumem rockowym jest też album z Wielkiej Brytanii i też ikony lat 90. – “Night Thoughts” od Suede.

Dance\Elektroniczna:

blake The_colour_in_anything_blake
James Blake – The Colour In Anything

Zdecydowanie najlepszy album nagrał James Blake, który do perfekcji opanował łączenie subtelnej elektroniki z soulem. Z kolei wplatanie muzyki klasycznej bardzo dobrze opanowała Anna Meredith. Elektronicznie zaskoczył (pozytywnie) Bon Iver.

Hip-hop:

mykki-blanco-mykki
Mykki Blanco – Mykki

To był kolejny dobry rok dla hip-hopu. Najlepszym albumem był niezwykle przejmujący album Mykki Blanco. Kolejny bardzo dobry album wydał J. Cole. Dość nieoczekiwanie wydawnictwo składające się z niewykorzystanych na ostatnim wyśmienitym albumie wydał Kendrick Lamar. Bardzo dobry, eksperymentalny album wydał Danny Brown. Nie zawiedli również Run The Jewels.

Eksperymentalna/Ambient:

Folk:

Paul Simon Stranger_to_Stranger_cover
Paul Simon – Stranger To Stranger

Połówka legendarnego Simon & Garfunkel potwierdziła klasę. Na uwagę zasłużył też nowy album od John K. Samson.

R&B/Soul:

frank-ocean-endless
Frank Ocean – Endless

To miał być rok Franka Oceana. Co prawda artysta nagrał najlepszy album w kategorii R&B/Soul, ale na pewno nie sprostał wygórowanym oczekiwaniom. Trzeba również wspomnieć o rozwrzeszczanym albumie od Childish Gambino i zahaczającym o gospel wydawnictwie od Laury Mvula.

Indie:

Erika_12JKT EPS_r3
Mitski – Puberty 2
Dziewczyny górą – najlepsze albumy to silny przekaz od Mitski, a także Savages. Z Kanady indie folkiem czarował John K. Samson, natomiast Australia przyniosła nam szalony album od King Gizzard & The Lizard Wizard.

Lo-fi:

Ty Segall – Emotional Mugger

Król lo-fi nie ma zamiaru schodzić z tronu, kolejny bardzo dobry i innowacyjny album Kalifornijczyka. Ciekawie, choć nieco poniżej oczekiwań wypadli Kanadyjczycy z PUP.

Metal:

gojira_magma_artwork
Gojira – Magma

Najlepsze albumy metalowe nagrały zespoły, które nie boją się wykraczać poza schematy. Poza znakomitym albumem Francuzów, bardzo dobre albumy wydali Deftones i Korn. Ważnym wydarzeniem był niezły powrót Metallici.

Punk:

joyce-manor-cody
Joyce Manor – Cody

Ostatni kwartał 2016 przyniósł trzy bardzo dobre albumy z różnych krańców punka: kosmiczny post-punk od The Pop Group, ostry hardcore punk zmieszany ze sludge od Every Time I Die oraz czarujący punk rock z domieszką indie od Joyce Manor. Nie ma jednoznacznego zwycięzcy, minimalnie wygrywa ten ostatni.

Debiut roku:

Advertisements